Postavljanje lajsni za laminat - Montaža i savjeti

Postavljanje lajsni za laminat - Montaža i savjeti

Sistem montaže podnih lajsni ne ovisi o vrsti poda, nego od materijala od kojeg su lajsne napravljene. Neki modeli lajsni se mogu pričvrstiti na više načina, npr. uz pomoć nosača i uz pomoć ljepila.

Lajsne za laminat i ostale podne obloge najčešće se montiraju namjenskim nosačima koji se pričvršćuju na zid uz pomoć tipla+vijka (znači bušenjem zida) ili ljepljenjem. Neki modeli lajsni se mogu pričvrstiti na više načina, npr. uz pomoć nosača i uz pomoć ljepila. Najmoderniji način montaže je uz pomoć šina koje su sastavni dio lajsne (ne kupuju se odvojeno).

Postoji više tipova lajsni koje se preporučaju ovisno o vrsti podne obloge, npr. široke lajsne za laminat koje su zahvaljujući karakteristikama pogodnije za laminate, neke za vinil podove. Sistem montaže ne ovisi o vrsti poda, više je vezan za materijal od kojeg je napravljen.

Važnopodne lajsne se uvijek pričvršćuju na zid, bez obzira kojim načinom, nikada ne na pod! Treba voditi računa da sve podne obloge „rade” tj. reagiraju na utjecaje iz okoline i imaju manji ili veći moment skupljanja i širenja. Ovo se posebno odnosi na tzv. plivajuće podove (obloge koje se montiraju klik sistemom), zato nije dobro fiksirati podnu oblogu lajsnama.

Izaberite lajsne po svom ukusu
Montaža ljepilom ili nosačima.

Načini montaže lajsni

1. Montaža ljepilom

Montaža ljepilom je brz i praktičan način postavljanja lajsni. Za oko 20 m dužnih metara lajsni trebat će vam jedna tuba montažnog ljepila od 300ml. Pričvršćivanje lajsni ljepilom ne zahtijeva bušenje i specijalne alate i vrlo je jednostavno. Umjesto montažnog ljepila može se koristiti i pištolj za vruće ljepilo.
Međutim, treba imati na umu da ovako postavljene lajsne postaju stalni element dizajna interijera i da ih nije baš lako demontirati. Pretpostavka da lajsne nećemo baš nikada zamijeniti nije baš realna. Može se desiti da vam na zidu nakon nasilnog odvajanja ostanu ružni tragovi ili se čak odlomi dio žbuke.  Tada imate problem ne samo zamjenu lajsni nego i popravak zida od strane stručne osobe.

Prilikom bojanja prostorije ne smijemo zaboraviti na lajsne i moramo ih jako dobro zaštititi krep trakom. Ukoliko to ne učinimo precizno teško ćemo očistiti lajsne nakon što se boja skori.
Može se dogoditi također da se lajsna odvoji od zida zbog naprezanja. To je osobito slučaj kod lijepljenja nefleksibilnih lajsni. Prilikom lijepljenja lajsni, odaberite ljepila namijenjena i predložena od proizvođača prema vrsti materijala od kojeg su napravljene lajsne.
Većina modela lajsni iz našeg webshopa mogu se montirati lijepljenjem, bez obzira od kojeg materijala su izrađene - plastika, drvo, polistiren.

2. Montaža na nosače (klipse, kopče)

Montaža lajsni na nosače sastoji se u tome da se prvo konstrukcijski element pričvrsti na zid, a zatim zakvači lajsna. Ovaj način montaže koristi se najčešće za lajsne od medijapana (MDF) jer je na toj vrsti materijala relativno jednostavno  proizvesti utor s unutrašnje strane koji ide na nosače.
Nosači se pričvršćuju na zid pomoću tipla i vijka na svakih otprilike 50 cm i na udaljenosti od 5 - 10 cm od svakog ugla (završetka). Pričvršćivanje je nevidljivo i ne vidi se s prednje strane lajsne.  Nosači lajsne se prodaju odvojeno najčešće u paketima po 20 - 50 kom s odgovarajućim tiplovima i vijcima. Nosači mogu biti metalni ili plastični, ovisno o tipu lajsne.

Valja istaknuti da se skoro sve ove lajsne mogu postavljati i bez nosača uz pomoć ljepila, na vama je da se odlučite za metodu.

 

 

3. Montaža uz pomoć šina (vodilica) na četiri načina

Neki naši modeli montiraju se uz pomoć šina koje su sastavni dio lajsne. Znači šine dolaze u paketu zajedno s lajsnama i ne možete ih posebno kupiti za razliku od nosača. Šine imaju prednost u odnosu na nosače u tome što je lakše postići ravnu liniju i ne moramo se pitati hoće li naša lajsna biti ravno postavljena u odnosu na pod.

Obično su zidovi u sobama nažalost neravni. Neke lajsne imaju sustave mekanih gumenih rubova koji pomažu nadoknaditi ove neravnine. Gume se priljube za zid i nije potrebna upotreba silikona za popravi sitna odstupanja.

Prednost postavljanja lajsni sa šinom je da se šina na zid može postaviti na više načina: lijepljenjem, tiplom i vijkom, dvostruko ljepljivom trakom ili profi klamericom (samo u slučaju montaže na gipsani zid). Sigurni smo da je jedan od ovih načina onaj koji vama najviše odgovara.

Izaberite lajsne sa šinama
Laka montaža i moderan dizajn.

4. Montaža tiplanjem kroz montažni kanal

Jedan od najednostavnijij načina monate podnih lajsni je direktnim tiplanjem lajsni na zid kroz montažni kanal. Neki modeli lajsni dizajnirani su tako da vam nisu potrebni posebni nosači nego lajsne direktno pričvršćujete na zid uz pomoć tipla i vijka.Takav tip lajsni je dvodjelan - sastoji se od glavne lajsne i ukrasne kape kojom se pokriva montažni kanal. Ovaj sistem instalacije lajsni pogodan je i za manje vješte majstore. Lajsne koje se instaliraju na ovaj način su plastične lajsne.

Rezanje lajsni

Ovisno od kojeg materijala su lajsne izrađene prema tome se i razlikuje način rezanja. Rezanje lajsni pod pravim kutem ne bi trebao biti problem niti za jednu vrstu lajsni, no kod plastičnih podnih lajsni koje su „šuplje” rezanje pod kutem od 45° može biti dosta problematično. Najlakše se režu lajsne punog profila, npr. medijapanske, drvene ili polistirenske lajsne. Stoga je možda dobro ukoliko sami postavljate lajsne razmotriti kolekcije koje imaju gotove kutnike od plastike koje će vam uvelike olakšati posao jer je potrebno jedino rezanje pod pravim kutom.

Kutnici za lajsne

Prilikom kupnje lajsni trebamo razmotriti i da li postoje kutevi za lajsne (kutnici) za željeni model. Ovisno o materijalu lajsne, prilikom instaliranja lajsni možemo koristiti gotove kutnike ili rezati lajsne pod kutom. Za ovaj način rezanja potrebno je vrijeme i nešto iskustva. Kutnici koji mogu biti unutarnji, vanjski, spojni ili završni - desni i lijevi su najčešće u identičnoj boji kao i sama lajsna. No, zbog različitog materijala (lajsne su npr. od medijapana, a kutnici od plastike) nužno će ipak doći do manje razlike u boji. Nekome to može zasmetati. Osim gotovih kutića za neke modele lajsni nudimo univerzalne kutne kocke koje mogu zamijeniti bilo koji gotovi kutić ili rezanje pod kutem.
 

 

Silikoniziranje lajsni

Ako proizvod nema mekane rubove na donjoj i gornjoj strani, kontakt sa zidom vjerojatno ćemo morati završiti akrilom.
Stoga je naš savjet da svakako tražite od podopolagača korištenje akrilnog silikona radi boljeg izgleda lajsne (sakriti će eventualna odstojanja od zida ili poda). Vrlo često silikoniziranje lajsni majstor neće sam od sebe odraditi ukoliko ga na to ne upozorite, jer im je to dodatni posao. Najbolje da odmah pri pogađanju posla dogovorite i upotrebu akrila.
Lajsne za podove obično se pričvršćuju nakon bojenja zidova, pa takva završna obrada akrilom može uzrokovati dodatno popravljanje bojom.

Zaključak

Koji je sistem montaže lajsni najbolji? Ukoliko ih postavlja profesionalni podopolagač možete izabrati ono što vam se najviše sviđa ili odgovara bez obzira na način postavljanja, stoga neka vam način postavljanja ne bude glavni kriterij prilikom odabira laminat lajsni ili druge podne obloge..
Ukoliko lajsne postavljate sami preporuka je da koristite lajsne koje imaju ugrađenu mekanu gumu na donjem i gornjem rubu radi boljeg priljubljivanja uz zid i pod, te se direktno montiraju ili lijepe na zid bez dodatnih nosača (klipsi). Montaža nosača je dosta precizan posao, ukoliko pogriješite i sajsna će stajati loše. Također preporučamo izbor lajsni koje imaju gotove kutiće da ne morate gubiti vrijeme s rezanjem lajsni pod kutem.

Pogledajte i savjete za postavljanje raznih kolekcija lajsni putem kratkih video uputa za postavljanje, a također proučite prije postavljanja i upute za montažu koje se nalaze na svakoj stranici proizvoda.
Nadamo se da uz ove naše savjete postavljanje podnih lajsni neće biti problem, a ukoliko još uvijek imate pitanja slobodno nam se obratite.

Često postavljena pitanja

1. Kako se montiraju podne lajsne?

Postoji nekoliko načina montaže podnih lajsni. Najčešći su montaža ljepilom, montaža na nosače (klipse, kopče), montaža uz pomoć šina (vodilica) te montaža tiplanjem kroz montažni kanal. Svaki od ovih načina ima svoje prednosti i ovisi o vrsti lajsni i vašim preferencijama.

2. Mogu li se lajsne montirati na pod umjesto na zid?

Ne, podne lajsne uvijek se montiraju na zid, nikada na pod. Važno je voditi računa da podne obloge mogu reagirati na utjecaje iz okoline i imati moment skupljanja i širenja, posebno plivajući podovi koji se montiraju klik sistemom. Fiksiranje lajsni na podne obloge može uzrokovati probleme s ekspanzijom i kontrakcijom materijala.

3. Koje su prednosti montaže ljepilom?

Montaža ljepilom je brza i praktična, ne zahtijeva bušenje i specijalne alate. Međutim, važno je znati da lajsne montirane ljepilom postaju stalni element dizajna interijera i teže ih je demontirati bez oštećenja zida. Također, treba pažljivo zaštititi lajsne tijekom bojanja prostorije kako ne bi ostale mrlje od boje.

4. Kako režem podne lajsne?

Rezanje podnih lajsni ovisi o materijalu od kojeg su izrađene. Najlakše se režu lajsne punog profila, poput medijapanskih, drvenih ili polistirenskih lajsni. Plastične podne lajsne mogu biti problematičnije za rezanje pod kutem od 45°. Preporučuje se korištenje kutnika ili univerzalnih kutnih kocaka kako bi se olakšao postupak rezanja.

5. Trebam li koristiti silikon prilikom montaže lajsni?

Ako proizvod nema mekane rubove na donjoj i gornjoj strani, preporučuje se završiti montažu akrilom kako bi se sakrili eventualna odstupanja od zida ili poda. Silikoniziranje lajsni može obaviti podopolagač, no preporučuje se unaprijed dogovoriti korištenje akrilnog silikona kako bi se osiguralo bolje završno izgleda lajsni.

6. Koji modeli lajsni imaju gotove kutnike za jednostavniju montažu?

Neke kolekcije lajsni imaju gotove kutnike (kutnici) za jednostavniju montažu. Ovi kutnici mogu biti unutarnji, vanjski, spojni ili završni desni i lijevi. Modeli kao što su INDO, LARS, LM55, LM60, VIGO i PF56 imaju gotove kutnike koji olakšavaju postupak postavljanja lajsni pod kutem.

7. Koji je najbolji način montaže podnih lajsni za samostalno postavljanje?

Za samostalno postavljanje lajsni, preporučuju se lajsne koje imaju ugrađenu mekanu gumu na donjem i gornjem rubu radi boljeg priljubljivanja uz zid i pod. Takve lajsne se mogu direktno montirati ili lijepiti na zid bez dodatnih nosača (klipsi). Također, odabir lajsni koje imaju gotove kutnike može uštedjeti vrijeme i olakšati postupak rezanja pod kutem.